20

vz.lt # Krentant butų kainoms, plečiasi loftų rinka

Kvadratinis metras senos statybos bute Vilniuje antrąjį ketvirtį vidutiniškai kainavo 2.975 Lt, palyginti su 3.000 Lt pirmąjį, o naujos statybos butų su daline apdaila kaina smuktelėjo nuo 3.725 iki 3.700 Lt/m2.

Pagal kainų mažėjimo spartą Vilnius tarp Lietuvos didmiesčių buvo antras, o pirmavo Šiauliai, kur per ketvirtį būstas, „Ober-Haus“ duomenimis, pigo 1,6%, per metus – 4%. Kvadratinio metro kaina senos statybos bute mažėjo nuo 1.775 iki 1.750 Lt, o naujos statybos bute su daline apdaila – laikėsi ties 2.500.

Kaune kainos per ketvirtį smuktelėjo 0,2%, per metus – 0,5%, Klaipėdoje – atitinkamai 0,3% ir 1%.

Vienintelis didmiestis, kur balandį-birželį kainos ne krito, bet liko stabilios – Panevėžys. Tuo tarpu metinis butų pigimas kuriame siekė 0,7%.

„Nors fiksuojami neigiami kainų pokyčiai yra labiau simboliniai, akivaizdu, kad būsto rinka gana jautriai reaguoja į vykstančius procesus tiek šalies viduje, tiek ir už jos ribų. Netylančios kalbos apie tebesitęsiančią skolų krizę euro zonoje, didžiųjų valstybių ekonomikos augimo lėtėjimas bei mūsų šalies vidaus ūkio iššūkiai (iš esmės neaugančios gyventojų pajamos, nuo praėjusių metų sugriežtintos skolinimosi sąlygos), šiek tiek koregavo būsto kainas neigiama linkme“, – komentuoja Saulius Vagonis, „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas.

Anot jo, būsto sandorių skaičius šiuo metu kukliau nei pernai ar užpernai auga iš dalies ir dėl padidėjusios palyginamosios bazės.

Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje sudaryta 4% daugiau butų ir 12% daugiau namų pirkimo sandorių nei prieš metus – vidutiniškai buvo sudaroma 630 namų ir 1.760 butų sandorių per mėnesį.

Pasak p. Vagonio, trečią ketvirtį iš eilės Lietuvos didmiesčiuose fiksuojamas po truputį augantis neparduotų butų

skaičius, kurį lemia sostinėje kylantys nauji daugiabučiai namai – per pusmetį šis skaičius išaugo beveik 6%, nuo 2.660 iki 2.820 butų.

„Ober-Haus“ skaičiuoja, kad per pirmąjį šių metų pusmetį sostinėje pastatyta 760 butų (12 skirtingų daugiabučių projektų) ir tai yra net šiek tiek daugiau nei buvo pastatyta per visus 2011 m. Planuojama, kad iki šių metų pabaigos sostinėje daugiabučiuose rasis dar 1.000 naujų butų.

„Šis pasiūlos šuoliukas laukiamas šių metų pabaigoje ir kitų metų pradžioje, kuomet bus baigta plėtoti didžioji dalis projektų. Logiška, kad tai šiek tiek padidins bendrą neparduotų butų skaičių. Tačiau, įvertinę esamus realizacijos tempus, kai per pirmąjį šių metų pusmetį Vilniuje buvo nupirkta apie 640 naujų butų, drįsčiau teigti, kad didžioji dalis šių butų turėtų būti parduoti jau šių metų eigoje“, – teigė p. Vagonis.

Anot jo, pastaruoju metu savo rinkos dalį gana sparčiai plečia ir vadinamųjų loftų koncepcijos projektai, kuriuose per šiuos ir kitus metus turėtų būti pasiūlyta apie 400 įvairios paskirties patalpų.

Informacijos šaltinis: www.vz.lt

Parašykite komentarą